Description
This beautiful, LED lantern-style porch light features a cylindrical black cast aluminum frame with a seeded glass lens. It is an integrated LED outdoor wall light with a convenient dusk-to-dawn sensor that automatically turns the light on in the evening and turns it off in the morning. This light produces 700 lumens of 3000K warm white light and is a 60W equivalent while using only 12.5 watts of energy. This LED porch lantern wall light is weather-resistant and is rated for installation in wet locations. It is ETL Listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MEL-12200W |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 2 |
| Watts | 12.5 |
| Watts Equivalent | 60 |
| Brightness | 700 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Sensor Type | Dusk-to-Dawn Sensor |
| Height | 13.9" |
| Depth | 8.3" |
| Diameter | 6.2" |
| Weight | 2.91 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Lens Type | Clear Lens |
Additional Information
- Fully integrated LED wall light (No bulb required)
- Cast aluminum frame with seeded glass lens
- Dusk-to-Dawn Photocell Sensor
- Weather-resistant
- Fixture Height: 13.9”
- Depth from wall: 8.35”
- Backplate dimensions: 4.75” (W) x 7.5” (H)
- Mounting hardware included