Description
This stylish bathroom vanity fixture features three clear glass diffusers suspended from a horizontal bar. The classic style of this versatile light fixture makes it a great addition for other areas of your home as well, including the dining room, living room, hallway or any other space. The body of this wall sconce has a metal construction with a black finish and bronze trim. This decorative, vintage style wall light fixture comes with three dimmable 60-watt equivalent A19 LED Edison bulbs in warm white, providing plenty of illumination. It is ETL Listed and rated for 15,000 lifetime hours. The fixture comes with a 3-year warranty and the included bulbs have a 1-year warranty.
Product Specifications
| Model | MEW-V3100B |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Vanity Light |
| Color | Brown |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 2 |
| Watts | 21 |
| Watts Equivalent | 180 |
| Brightness | 2400 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 15000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimmable via Dial | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Width | 21.9" |
| Length | 8.5" |
| Depth | 5.6" |
| Weight | 3.7 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
Additional Information
- Body Material: Metal
- Head Material: Glass
- Black finish with bronze trim
- Standard E26 base
- 3 A19 LED filament bulbs included (UL Listed)
- Included dimmable bulb model # MLB-19770W
- Can be installed facing up or down
- Backplate dimensions: 10" W x 4.5"
- Extends 8” from the wall
- Installation wire 8.5”