Description
Provide light to any area with our 12-inch under cabinet LED light fixture, which can be installed as a single fixture or connected with up to 20 units using the 12-inch link cord. It can also be linked with our 18” and 24” models up to a combined maximum of 140 watts. This fixture provides 600 lumens of 3000K warm white light that is evenly distributed through the white frosted diffuser lens. It is equivalent to a 40-watt light while using only 7 watts of energy.
This LED undercabinet light bar is easy to install using the included mounting screws and the keyhole slots on the back of the fixture. The included 5-foot, detachable, snap-in power cord provides ample length to plug into any outlet. The manual on/off switch on the side provides direct access to turn lights on or off. Additionally, you can leave the switch in the 'on' position and control the light from a wall switch or timer (sold separately).
LED under cabinet lighting is perfect for kitchens, bathroom, closets, pantries or wherever additional light is needed. Its compact, low-profile design of only 1.25" depth makes it the perfect lighting solution for areas with limited space. This under cabinet light fixture is ETL Listed and comes with a 5-year warranty.
Product Specifications
| Model | MSL-12700WL |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Under Cabinet Light |
| Color | White |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 40 |
| Watts | 7 |
| Watts Equivalent | 40 |
| Brightness | 600 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | No |
| Dimmable via Dial | No |
| ETL Listed | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Suitable For | Dry Locations|Indoor Use |
| Width | 1.5" |
| Height | 1.25" |
| Length | 12" |
| Weight | 0.4 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 5 Years |
Additional Information
- Linkable up to 20 units
- Can be linked with 18” and 24” models up to 140W max
- Distance between mounting screws: 4.7"
- Mounting screws and anchors included
- 5-foot power cord included
- 12-inch link cord included