Description
15
WATTS ENERGY
1000
LUMENS
Product Specifications
| Model | MEW-VF2100L |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Shape | Square |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 4 |
| Watts | 15 |
| Brightness | 1000 Lumens |
| CFM | 100 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Width | 10.75″ |
| Length | 10.75″ |
| Depth | 5.625″ |
| Weight | 6.6 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | White |
| Sones | 0.5 |
| Maximum Room Size | 100 Sq. Ft. |
| HVI Certified | Yes |
| Housing Material | Metal |
| Compatible Duct Size | 4" |
Additional Information
- Color Selectable - 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K
- Grill free for a sleek flush mount light appearance
- Dimensions: 10.75"L x 10.75" W x 5.63" D
- Fits 9.4" x 9.4" ceiling hole
- Fits 4" duct size
- Manages Ventilation In Rooms Up To 100 Sq. Ft.
- 100 CFM Ventilates Your Bathroom Quickly
- Quiet Operation With 0.5 Sones
- Wiring Configuration Allows For Independent Control Over Fan & Light
- Fan Helps Reduce Moisture
- Metal Housing For Durability
- Easy To Install And/or Replace Existing Product
- Maximum Operating Temperature: 104°F
- 15 Total Watts Of Energy For This Unit
- Wire Nuts & Screws Included
- UL Listed And HVI Certified For Safety And Reliability