Description
Maxxima vertical LED stair lights have a sleek, modern design that is a great addition to any home or building. They can be installed in your steps or in the wall to provide beautiful lighting to your stairs. These step lights feature a color selectable switch so you can choose the proper light color of 3000K warm white, 4000K neutral white or 5000K daylight. They are popular as deck lights, patio step lights and stairwell lighting and for use down long hallways, or as supplemental lighting in bathrooms. These stairwell lights provide 150 lumens of light output and have a high CRI rating of 90, producing an accurate rendering of colors in your room. They’re waterproof and made of corrosion-resistant aluminum making them ideal for wet locations. These lights are ETL listed and can be used for indoor and outdoor applications and are backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MEW-SW213W-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Step Light |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 24 |
| Watts | 3 |
| Brightness | 150 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 30000 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Width | 4.7" |
| Height | 2.9" |
| Depth | 1.6" |
| Weight | .95 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Matte |
Additional Information
- 3 CCT Select 3000K/4000K/5000K (switch on back of fixture)
- UPC: 755183184398
- Pack of 2 Step Lights
- 120 VAC
- Approx. Dimensions: 4.7" W x 2.9" L x 1.6" D
- ETL Listed
- High CRI (90)
- Mounting: Fits into J-Box
- Suitable for wet, damp or dry locations