Description
Increase the safety of your electrical system by using this UL certified Maxxima decorative white duplex tamper-resistant Wall Outlet receptacle. Wall Plates are Included in this Contractor pack.
Product Specifications
| Model | MEW-R100W-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 10 Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| UL Listed | Yes |
| Width | 4.1" |
| Height | 1.3" |
| Depth | 1" |
| Voltage | 125V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Color: White
- Decorative Duplex Tamper Resistant Receptacle
- Push-In & Terminal Screws
- Wall Plates Included
- Voltage: 125VAC
- Amperage: 15A
- Frequency: 60HZ
- UL Listed