Description
6500K
Cool White
25
LUMENS
The Maxxima MLN-50 is the brightest plug-in Night Light available, with 5 White LEDs. This Night Light will turn on when it gets dark in your room and stay on until morning or until you turn on the main lights in your room.
Product Specifications
| Model | MLN-50-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Night Light |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 50 |
| Brightness | 25 Lumens |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Dimmable | No |
| UL Listed | Yes |
| Width | 2.9" |
| Height | 2.7" |
| Depth | 0.8" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Comes in Pack of 2
- 5 Super Bright White LEDs
- Dusk/Dawn Sensor
- Fully Integrated LED Light (No bulb required) - LEDs last up to 100,000 hours
- No Heat From Lamp
- Perfect for Bathrooms, Basement, Hallway, Laundry Room, Stairwells, Etc.
- 110V Plug In Night Light, UL Approved
- 1 Year Full Replacement Warranty