Description
These decorative combination light switches make the best use of your space by providing an electrical outlet and an on/off toggle switch in each unit. These combination switches are UL Listed and come with a 1 year warranty. Sold in convenient 2-packs. Wall plates and hardware are included.
Product Specifications
| Model | MEW-RST100W-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 27 |
| UL Listed | Yes |
| Width | 1.5" |
| Height | 4.1" |
| Depth | 1.7" |
| Weight | 0.2 lb |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Single Pole Toggle Switch, Outlet Combination
- Terminal Screws
- Wall Plates Included
- Amperage: 15A
- Frequency: 60HZ