Description
Maxxima red twist on wire connectors are UL listed. They are sold in packs of 250 and are for use in general electrical applications.
Product Specifications
| Model | MEW-WN2500R |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | Red |
| Qty Pack Size | 250 Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| UL Listed | Yes |
| Width | 8.75" |
| Height | 1.04" |
| Depth | 1.25" |
| Diameter | 0.64" |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Wire Combination Max: (2) 10 AWG w/ (2) 12 AWG
- Wire Combination Min: (3) 18 AWG
- Max Voltage: 600VAC