Description
This ceiling mount plastic lamp holder can be twist-lock mounted and comes with a pull chain to turn it on and off. It has a medium base, single circuit operation for easy connection, 660 max wattage and can be installed on a 3-inch or 4-inch electrical box. It features one-piece construction with a sturdy plastic body. This lamp holder fits a wide variety of applications and is easy to install in any room in the home. It is commonly used to add ceiling mounted standard E26 sockets in closets, garages, basements, utility rooms and attics. This plastic lamp holder is compatible with most light bulb types including LED, incandescent, halogen and CFL bulbs. It comes with screws, is UL Listed and comes with a 1-year warranty.
Product Specifications
| Model | MEW-LS511-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 60 |
| Maximum Wattage | 660 |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Indoor Use |
| Height | 2.2" |
| Diameter | 4.5" |
| Voltage | 125V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Pack of 2 lamp holders
- 2” Pull chain included with connector and 3’ long string
- Can be used with a standard wall switch (leave pull chain in the on position)
- One-piece plastic construction with medium base
- Single Circuit Operation
- Approx. Dimensions: 4.5” Diameter x 1.4” Deep
- Can be twist lock mounted
- Max wattage 660W
- Ceiling Mounted: Fits 3” / 4” J-Box
- Compatible with most bulb types including LED, incandescent, halogen and CFL