Description
In this four-pack, each warm white PAR38 LED light bulb gives off 1275 lumens and only consumes 15 Watts of energy compared to 100 Watt incandescent light bulbs. These energy-efficient bulbs are cost-effective and have 25,000 lifetime hours lasting much longer than your traditional incandescent bulbs. These bulbs are rated, tested and suitable for outdoor use and wet locations allowing for multiple installation locations. These indoor/outdoor flood lights are perfect for your home, kitchen cans, living room, bedroom, garage, backyard, front yard and more! The professional grade quality of these lights also makes them ideal for commercial use in hotels, retail, studios, schools & more. With the 3000K warm white, also known as cool white, light output you will get a clean white light to brighten the space you need to be well-lit.
Product Specifications
| Model | MLB-PAR38155W-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | PAR LED Light Bulb |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 4 Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 15 |
| Watts Equivalent | 100 |
| Brightness | 1275 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 25000 |
| Dimmable | Yes |
| UL Listed | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Height | 5.2" |
| Diameter | 4.7" |
| Weight | 2.63 |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Bulb Size | PAR38 |
| Base Type | E26 |
Additional Information
- E26 Base
- Dimensions: 4.7" Dia. X 5.2" Height
- Beam Angle: 40°
- FCC Compliant
- UL Listed
- Mercury Free
- Voltage: 120VAC
- Suitable for Wet Locations
- T20 Compliant