Description
This farmhouse flush mount porch ceiling light is the perfect finishing touch for the front entrance or other exterior area of any house, apartment or condo, hotel, restaurant as well as for indoor use in entry ways, kitchens, laundry rooms, or any other interior space. It features a durable black steel housing with a water glass lens, suitable for standard outdoor porch light applications. It is damp rated ensuring it can handle the elements of exterior installation. This decorative fixture is designed to complement a wide range of architectural styles. It has two e26 sockets that will fit most a19 light bulbs (sold separately). Professionals and most DIYers can easily install this light with the included hardware on porch or patio ceilings, overhangs, decks and more. It is ETL Listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MEL-9176B |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 2 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Width | 9" |
| Height | 5.4" |
| Length | 9" |
| Weight | 3 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Lens Type | Clear Lens |
Additional Information
- Flush mount porch light w/ water glass
- Mounting hardware included
- Bulbs sold separately - Shop MLB-19770W-06
- E26 sockets that fit most a19 light bulbs (bulbs not included)