Description
This Occupancy / Vacancy Sensor PIR Wall Switch from Maxxima has dual functions. Operating as a vacancy sensor, you can manually turn on the lights and they will turn off after a pre-determined period of time in the absence of motion. Working as an occupancy sensor ensures light will automatically turn on when you enter an area as well as turns off after a pre-determined period of time.
Product Specifications
| Model | MEW-OVS100W |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 50 |
| UL Listed | Yes |
| Sensor Type | Vacancy Sensor|Motion Sensor |
| Width | 1.6" |
| Height | 4.1" |
| Depth | 1.7" |
| Voltage | 120-277V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- 180° PIR Wall Switch
- Automatic ON /OFF (Occ) or Manual ON/Automatic OFF (Vac) operation
- Adjustable time delay from 1 min to 30 mins
- Adjustable sensitivity
- Adjustable light level sensing
- 3-Way Compatible
- Neutral wire required
- Switch features a green LED backlight
- Wire nuts and screws included
- Max load: 800W@120V, 1200W@277V, 1/6 HP, No Minimum Load
- LED, Incandescent, Electronic Ballast Fluorescent, Compact-fluorescent(CFL), Magnetic Low-voltage(MLV) & Electronic Low-Voltage(ELV) Compatible
- Indoor Use Only
- UL Listed