Description
This low voltage slide dimmer switch is for 0-10V dimming applications. It is single pole/3-way compatible and features a trim wheel that can be adjusted during installation to set the maximum light level. This ELV dimmer is suitable for residential, commercial and industrial applications. It is UL listed and comes with a 1 year warranty.
Product Specifications
| Model | MEW-DM600LV |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 30 |
| UL Listed | Yes |
| Width | 2.1" |
| Height | 4.1" |
| Depth | 1.9" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Voltage: 120-277V AC
- Max Wattage: 600W at 120VAC, 830W at 277VAC LED/CFL
- Vertical Slide Control Dimming
- Independent On/Off Button
- 3-Way Circuit Compatible (only 1 Dimmer may be used, 2nd switch is ON/OFF only)
- Trim Dial below Cover Plate allows High-end Sensitivity Adjustment upon installation to achieve compatibility with LED Lamps
- White Cover Plate, Screws, Wire Nuts Provided
- No Neutral Required
- Not for use with ceiling fans, not for use with non-dimmable lighting
- 1 Year Warranty