Description
This is a two-way light socket adapter that works with LED, CFL and standard incandescent light bulbs. It allows you to split a socket so you can use two bulbs at one time and increase your light to the area. This is an easy way to add more light to your workshop, garage or any other space. It has an E26 base, which fits standard household light bulbs. With a convenient pull chain, this is a great option to convert your single light bulb socket into two sockets.
Product Specifications
| Model | MEW-LS100-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Qty Pack Size | 3 Pack |
| Case Pack Qty | 100 |
| UL Listed | Yes |
| Width | 73" |
| Height | 68" |
| Depth | 38" |
| Voltage | 125-250V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Converts 1 Light Socket into 2
- Can handle up to 660 Watts
- Up to 250 Volts
- UL Approved
- Fits standard E26/E27 Light Sockets
- Perfect for A19, PAR20 Bulbs among others
- 1 Year Warranty, 30 Day Satisfaction Guarantee