Description
5700K
Cool White
13
LUMENS
This cool white Maxxima LED night light features a dusk to dawn sensor, ensuring the light turns on automatically when it is dark and turns off automatically in daytime. It also features a 2A USB port so that you can plug in your devices and charge them without sacrificing outlet space. This is a great LED night light for adults and is ideal for charging mobile phones, tablets, smart watches and any other USB based device.
Product Specifications
| Model | MLN-60USB |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Night Light |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 100 |
| Brightness | 13 Lumens |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 5700K |
| Dimmable | No |
| UL Listed | Yes |
| Sensor Type | Dusk-to-Dawn Sensor |
| Width | 2.8" |
| Height | 3.2" |
| Depth | 1.3" |
| Weight | 0.369 |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
| USB Port | Yes |
Additional Information
- 13 Lumens Output
- Cool White - 5700K
- Dusk/Dawn Sensor
- 2A USB Charger
- Smart detection limits charging when the total power needs of devices exceeds 2A to protect your devices.
- Dimensions: 3.2" Ht. X 2.8" Width X 1.3" Depth
- Perfect for Hallways, Bathrooms, and Bedrooms
- 120 VAC
- UL Approved
- US Patent No.7,273,306 B2
- 1 Year Warranty