Description
9
WATTS ENERGY
60
WATTS EQUIV
2700K
Warm White
800
LUMENS
This elegant LED outdoor porch light features a rectangular black steel frame and clear glass panels. It has a convenient dusk to dawn sensor (photocell) that turns the light on in the evening and off in the morning. It produces 800 lumens of 2700K warm white light and is a 60W equivalent while using only 9 watts of energy. This lantern-style wall light is weather-resistant and is rated for installation in wet locations. It is ETL Listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MEL-7125W |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 4 |
| Watts | 9 |
| Watts Equivalent | 60 |
| Brightness | 800 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 15000 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Width | 5" |
| Height | 13.7" |
| Depth | 6.5" |
| Weight | 4.5 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Lens Type | Clear Lens |
Additional Information
- LED ST19 bulb included (Model # MLB-ST19700W-06, non-dimmable)
- Steel construction with clear glass panels
- Fixture is ETL Listed, Bulb is UL Listed
- Warranty: Fixture (3 Years), Bulb (1 year)
- Fixture height: 13.7"
- Depth from wall: 6.5"
- Backplate dimensions: 4.3" W x 6.7" H x .9” D
- 6.5" installation cord
- Mounting hardware included