Description
This decorative outdoor lantern-style porch light features a black aluminum frame and beautiful clear glass cylindrical lens. It has a convenient dusk to dawn sensor (photocell) that automatically turns the light on in the evening and off in the morning. It is the perfect replacement for your standard exterior lights to add a modern touch to your home decor. It is suitable for standard outdoor wall light applications making it ideal for porches, patios, garages, backyards and more. It is wet rated ensuring it can handle the elements of exterior installation. It has one standard e26 socket that will fit most ST19 light bulbs (sold separately). The included mounting hardware provides easy installation, simply connecting the wires and securing the fixture to any wall. It is ETL Listed and is backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MEL-15200B |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 4 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Width | 6.0" |
| Height | 14.0" |
| Depth | 6.5" |
| Weight | 2.2 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Black |
| Lens Type | Clear Lens |
Additional Information
- Clear Glass Cylindrical Lens & Black Aluminum Frame
- Wall Mount only
- Dusk to dawn photocell sensor (optional sensor cap included)
- Operating Temperature Range: -4°F to 104°F
- Fixture Dimensions: 6” W x 14” H x 6.5” D
- Back Plate Dimensions: 7” L x 5” W x 1”D
- Bulb Sold Separately : MLB-ST19700W-06
- Suitable for wet locations
- ETL Listed