Description
7
WATTS ENERGY
60
WATTS EQUIV
2700K
Warm White
800
LUMENS
This beautiful outdoor LED porch light features a tapered black steel frame with a seeded glass lens. It comes with a 60W ST19 LED Edison bulb that gives the finishing touch to this classic design. It is an outdoor LED wall sconce that produces 800 lumens of 2700K warm white light and uses only 7 watts of energy, equivalent to a 60W incandescent light. It is rated for 15000 lifetime hours and can be installed in damp locations. This LED porch light fixture is ETL listed with a 3-year warranty and the bulb is UL listed with a 1-year warranty.
Product Specifications
| Model | MEL-7130W |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 4 |
| Watts | 7 |
| Watts Equivalent | 60 |
| Brightness | 800 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 15000 |
| Dimmable | No |
| Beam Spread | 310° |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Width | 8.1" |
| Height | 14.6" |
| Depth | 9.4" |
| Weight | 5.4 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Lens Type | Clear Lens |
Additional Information
- LED ST19 bulb included (Model # MLB-ST19700W-06, non-dimmable)
- Fixture is compatible with dimmable bulbs (not included)
- Durable steel frame with seeded glass lens
- Fixture is ETL Listed, Bulb is UL Listed
- Warranty: Fixture (3 Years), Bulb (1 year)
- Suitable for both outdoor and indoor use
- Fixture height: 14.6"
- Depth from wall: 9.4"
- Backplate dimensions: 4.54" W x 7.94" H x 0.87” D
- 9" installation cord
- Mounting hardware included