Description
15
WATTS ENERGY
70
WATTS EQUIV
3000K
Warm White
1000
LUMENS
This sleek, modern LED porch light features a rectangular black metal frame with clean lines and seeded glass panels on the lighted inner box. It is an integrated LED outdoor wall sconce with a convenient dusk-to-dawn sensor. It produces 1000 lumens of 3000K warm white light and is a 70W equivalent while using only 15 watts of energy. This lantern-style wall light is weather-resistant and is rated for installation in wet locations. It is ETL Listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MEL-15125W |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 4 |
| Watts | 15 |
| Watts Equivalent | 70 |
| Brightness | 1000 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Sensor Type | Dusk-to-Dawn Sensor |
| Width | 7.5" |
| Height | 15.5" |
| Depth | 8.5" |
| Weight | 4 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Lens Type | Clear Lens |
Additional Information
- Dusk-to-Dawn Photocell Sensor
- Fully Integrated LED
- Durable black metal frame with seeded glass panels
- Weather-resistant
- Fixture Height: 15.5” (including sensor)
- Depth from wall: 8.5”
- Backplate dimensions: 4.3” (W) x 7.57” (H) x 1” (D)
- Mounting hardware included
- Material: The roof and the wall plate are aluminum, all other parts are steel
- Operating Temperature Range: -4°F to 104°F