Description
This decorative LED outdoor wall light is a linear modern porch light with a black aluminum frame and vertical designer bar featuring an integrated LED. It is the perfect replacement for your standard exterior lights to add a contemporary touch to your home decor. This outdoor flush mount wall sconce requires no bulb and produces 300 lumens of 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K options, giving you the ability to easily choose your preferred soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight color temperature by utilizing the switch on the back of the fixture. This light is energy efficient, consuming only 15 watts of energy. This porch light is suitable for standard wall pack and outdoor wall light applications as it is water resistant and rated to handle outdoor elements. This flush wall light can also be used for indoor applications. This exterior light has an operating voltage of 120-277 VAC, 80 CRI and is rated to last for 30,000 hours giving you peace of mind. It is ETL Listed and backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MEL-154005 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 8 |
| Watts | 15 |
| Watts Equivalent | 72 |
| Brightness | 300 Lumens |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 30,000 |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Width | 5.0" |
| Height | 16" |
| Depth | 3.5" |
| Weight | 2.5 lbs |
| Voltage | 120-277V AC |
| Warranty | 3 Years |
Additional Information
- 5 CCT Select 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K (switch on back of fixture)
- Can be used for indoor and outdoor applications
- Black Aluminum Frame
- Fully Integrated LED Light (No bulb required)
- Wall Mount only
- Operating Temperature Range: -4°F to 104°F
- Fixture Dimensions: 5” W x 16” H x 3.5” D
- Wire Connectors and Screws Included
- ETL Listed
- Mounting plate fits standard j-box