Description
This decorative LED outdoor wall light is a jelly jar, clear glass style porch lantern fixture with a black powder coated aluminum base plate. This wall light features a photocell sensor, also known as a dusk-to-dawn sensor, which can turn your light on and off automatically. This is a great added convenience, allowing you to keep your home safe and well-lit without having to turn the outdoor light on and off manually each day. This light produces 800 lumens of warm white light and consumes only 9.5 watts of energy, equivalent to a 60-watt standard light bulb. It is suitable for wet locations and outdoor wall light applications. This clear glass jelly jar outdoor light fixture is ETL Listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MEL-9180W |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 16 |
| Watts | 9.5 |
| Watts Equivalent | 60 |
| Brightness | 800 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations|Outdoor Use |
| Sensor Type | Dusk-to-Dawn Sensor |
| Width | 4.9" |
| Height | 7.9" |
| Depth | 5.8" |
| Weight | 1.3 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Lens Type | Clear Lens |
Additional Information
- Jelly Jar / Clear Glass
- Black Aluminum Base
- Dimensions: 4.9" W x 7.9" H x 5.8" D
- Base Plate: 4.9" Dia.
- 360° Beam Pattern
- Fully Integrated LED Light (No bulb required)
- Wall Mount Only
- Input Power: 120VAC / 60Hz
- Operating Temperature Range: -20°C to 45°C
- IP 65 Rated: Suitable for Wet Locations
- Wire Connectors and Screws Included