Description
This decorative LED outdoor wall light is a rectangular, lantern-style porch light with a black aluminum frame and vertical designer bar with a frosted PC lens. It is the perfect replacement for your standard exterior lights to add a modern touch to your home decor. This integrated led light fixture requires no bulb and produces 1000 lumens of 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K options, giving you the ability to easily choose your preferred soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight color temperature by utilizing the switch on the back of the fixture. This light is energy efficient, consuming only 15 watts of energy. This energy efficient contemporary sconce is suitable for standard wall pack and outdoor wall light applications as it is water resistant and rated to handle outdoor elements. This flush wall light can also be used for indoor applications. With an operating voltage of 120-277 VAC this fixture can be dimmable at 120V installation. This exterior light fixture is rated to last for 36,000 hours giving you peace of mind. It is ETL Listed and backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MEL-153005 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 15 |
| Watts Equivalent | 100 |
| Brightness | 1000 Lumens |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 36,000 |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Width | 5.0" |
| Height | 12.2" |
| Depth | 3.5" |
| Weight | 1.89 lbs |
| Voltage | 120-277V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Matte |
| Lens Type | Frosted Lens |
Additional Information
- 5 CCT Select 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K (switch on back of fixture)
- Can be used for indoor and outdoor applications
- Black Aluminum Frame
- Frosted polycarbonate lens
- Fully Integrated LED Light (No bulb required)
- Wall Mount only
- Operating Temperature Range: -4°F to 104°F
- Dimmable at 120V (not at 277V)
- Fixture Dimensions: 5” W x 12.2” H x 3.5” D
- Wire Connectors and Screws Included
- ETL Listed
- Mounting plate fits standard 4” j-box