Description
This decorative LED outdoor wall light is a porch lantern fixture with a cast aluminum housing and a frosted alabaster glass lens. This wall light features a photocell sensor, also known as a dusk-to-dawn sensor, which can turn your light on and off automatically. This is a great added convenience, allowing you to keep your home safe and well-lit without having to turn the outdoor light on and off manually each day. This carriage light allows you to control the ambiance of your home with the 3 color temperature options of 3000K warm white, 4000K neutral white and 5000K daylight simply by moving the switch at the base of the back plate. This light produces 730 lumens of light and consumes only 11 watts of energy, equivalent to a 60 watt standard light bulb. It is suitable for standard wall pack and outdoor wall light applications. It is the perfect replacement for your standard exterior lights with 50,000 lifetime hours. It is ETL Listed, suitable for wet locations and is backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MEL-11303 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 4 |
| Watts | 11 |
| Watts Equivalent | 60 |
| Brightness | 730 Lumens |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Sensor Type | Dusk-to-Dawn Sensor |
| Width | 6.5" |
| Height | 13 |
| Depth | 8.5" |
| Weight | 3 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Lens Type | Frosted Lens |
Additional Information
- 3 CCT Select 3000K/4000K/5000K (switch on back of fixture)
- Black aluminum base
- Backplate dimensions: 5.25" diameter x 1.25"W
- Dusk to dawn photocell sensor
- Fully integrated LED light (no bulb required)
- Input Power: 120VAC / 60Hz
- Suitable for wet locations
- Wire connectors and screws included