Description
This decorative LED outdoor wall light is a porch lantern fixture with a aged bronze (brown) cast aluminum housing and a clear water glass lens. This carriage light features a photocell sensor, also known as a dusk-to-dawn sensor, which can turn your light on and off automatically. This is a great added convenience, allowing you to keep your home safe and well-lit without having to turn the outdoor wall light on and off manually each day. This light produces 580 lumens of warm white light and consumes only 8.25 watts of energy, equivalent to a 40 watt standard light bulb. It is suitable for standard wall pack and outdoor wall light applications.
Product Specifications
| Model | MEL-6150BW |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Brown |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 8.25 |
| Watts Equivalent | 40 |
| Brightness | 580 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Sensor Type | Dusk-to-Dawn Sensor |
| Width | 6.6" |
| Height | 11.7" |
| Depth | 8" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Aged Bronze |
| Lens Type | Clear Lens |
Additional Information
- Aged Bronze (Brown) Aluminum Base
- Base Plate: 5.8” x 4.5” x 0.8”
- Clear Glass
- Fully Integrated LED Light (No bulb required)
- Wall Mount only
- Input Power: 120VAC / 60Hz
- Operating Temperature Range: -30°C to 45°C
- Wire Connectors and Screws Included