Description
This beautiful LED outdoor post light features decorative water glass with a black cast aluminum frame. It can be installed as a lamp post light or a pier mount light, giving you different lighting design options to choose from. Whether mounted on a pedestal or post, this light provides a great way to illuminate the entrance to your home and is also a great option for perimeter lighting. The classic design of this reliable, energy efficient LED outdoor light makes it the perfect addition to any property. It is ideal for driveway lighting, walkways, patios, porches and gardens. This LED outdoor light produces 900 lumens of 3000K warm white light and consumes only 17 watts of energy, equivalent to a 60W incandescent light fixture. It is ETL listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MEL-17125W |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 4 |
| Watts | 17 |
| Watts Equivalent | 60 |
| Brightness | 900 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Width | 6.5" |
| Height | 16" |
| Diameter | 6.5" |
| Weight | 1.8 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Lens Type | Clear Lens |
Additional Information
- Base opening: 3" diameter
- Black cast aluminum frame with water glass
- Fully integrated LED light (no bulb required)
- Weather-resistant
- Fixture height: 16"
- Installation hardware included
- Fits a standard 3" - 3.5" pole or pier mount adapters
- Pole not included
- Pier mount base not included