Description
This white LED flood light is a security light fixture that is water resistant and perfect as an outdoor light on homes and buildings. This light brightens your property keeping it safe with 3000K warm white light. It produces 950 lumens of light and consumes only 13 watts of energy, equivalent to a 55 watt standard light bulb. The advanced PIR motion sensor detects movement up to 70ft away. It also features a dusk-to-dawn (D2D) sensor option, ensuring automatic nighttime operation and energy savings during the day. This exterior flood light comes with all the necessary hardware and a detailed instruction manual for easy installation. It is IP65 rated ensuring your fixture won’t give to the elements making it ideal for garages, workshops, storage rooms, and other commercial and residential buildings. The adjustable head allows you to direct the light beams with precision. It is the perfect replacement for your standard exterior lights with 50,000 lifetime hours. It is ETL Listed, suitable for wet locations and is backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MEL-S1013100W |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | White |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 13 |
| Watts Equivalent | 55 |
| Brightness | 950 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | No |
| Beam Spread | 220° |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Sensor Type | Dusk-to-Dawn Sensor|Motion Sensor |
| Width | 4.4″ |
| Length | 6″ |
| Depth | 6″ |
| Diameter | 3.2″ |
| Weight | 0.71 lb |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Matte |
Additional Information
- 2 Operating Modes: Dusk to Dawn Sensor or Motion-Activated
- Up to 70 ft. activation distance (depending on mounting height)
- Adjustable Light timer for motion detection of 1, 5 or 10 minutes.
- UV Resistant
- Adjustable head
- Fully integrated LED light (no bulb required)
- IP65 Rated - Suitable for wet locations
- Wire connectors and screws included
- Back Plate: 4.4" Dia.