Description
5700K
Cool White
13
LUMENS
This 2 pack of Cool White Maxxima night lights employs LED (light emitting diode) technology which is revolutionizing the light market. LEDs consume 10 percent of incandescent lamps and should drastically reduce your energy consumption. Use it in bathrooms, kitchens, seniors living quarters, vacation homes and other locations.
Product Specifications
| Model | MLN-60-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Night Light |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 50 |
| Brightness | 13 Lumens |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 5700K |
| Dimmable | No |
| UL Listed | Yes |
| Width | 9.06" |
| Height | 4.8" |
| Depth | 1.61" |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- 13 Lumens Output
- Cool White - 5700K
- Pack of 2 LED Night Lights
- Dusk/Dawn Sensor
- Ultra Slim Design
- Dimensions: 3.1" Ht. X 2.7" Width X 0.8" Depth
- Perfect for Hallways, Bathrooms, and Bedrooms
- UL Approved
- Patented Lens Design: US Patent No.7,273,306 B2
- 1 Year Warranty