Description
Provide beautiful down directional lighting to any outdoor wall area with our decorative LED wall wash, sconce light. This fixture consumes only 12 watts of energy while providing 1050 lumens of color selectable light output. Easily toggle the switch on the back of the fixture between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K options to choose your preferred soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight color temperatures. The dusk to dawn sensor (photocell sensor) provides a convenient setting for your lights to automatically turn on in the evening and turn off in the morning when the sun rises. Perfect for houses, building entrances, walkways, porches and perimeters, this LED wall-mounted fixture provides warm ambient downlight to any area. Suitable for residential or commercial applications, this LED wall wash light provides perfect illumination, highlighting the exterior of any building. Constructed of rugged, aluminum alloy and glass lens, this outdoor wall wash light is durable and suitable for wet locations to withstand the elements. The included black sensor cap allows you to easily disable the dusk to dawn sensor function, giving you complete control of when the sconce light is illuminated. Additionally, if an indoor or up-directional installation is desired, you can also use the black sensor cap to provide accent lighting to any area. Included mounting hardware provides easy installation, connect the wires and secure the fixture to any wall using the mounting bracket. IP65 rated, ETL listed and a 3-year warranty, rated to last up to 50,000 hours, providing you with years of exterior illumination.
Product Specifications
| Model | MEL-14125W |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 8 |
| Watts | 12 |
| Watts Equivalent | 70 |
| Brightness | 1050 Lumens |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 30000 |
| Dimmable | No |
| Beam Spread | 80° |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Sensor Type | Dusk-to-Dawn Sensor |
| Width | 4.4" |
| Height | 8" |
| Depth | 6.9" |
| Weight | 1.7 lbs |
| Voltage | 120-277V AC |
| Warranty | 3 Years |
Additional Information
- Color: Black
- 5 CCT - 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K - switch on back of fixture
- Body Material: Aluminum Alloy
- 80-degree beam spread
- Lens Material: Glass
- IP65 Rated, Suitable For Wet Locations
- Wire Connectors and Screws Included
- Black Sensor Cap Included For Full Light Control
- Wall Mount Only
- Can Be Used For Interior Applications
- Dimensions: 4.3" (w) x 8.0" (h) x 6.9" (d)
- Back Plate: 4.4" (w) x 4.4" (h)
- Weight: 1.7 lbs
- Operating Temperature: -4° - 104°F
- Included Cap to Cover D2D Sensor for Standard On/Off Operation