Description
This keyless lamp holder can be twist-lock mounted and works with a standard wall switch. It has a medium base, single circuit operation for easy connection, 660 max wattage and can be installed on a 3-inch or 4-inch electrical box. It features a one-piece construction with a plastic body. This lamp holder fits a wide variety of applications and is easy to install in any room in the home. It is commonly used to add ceiling mounted standard E26 sockets in closets, garages, basements, utility rooms and attics. This keyless plastic lamp holder is compatible with most light bulb types including LED, incandescent, halogen and CFL bulbs. It is UL listed and comes with a 1-year warranty.
Product Specifications
| Model | MEW-LS510-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 60 |
| Maximum Wattage | 660 |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Dry Locations |
| Height | 1.4" |
| Diameter | 4.5" |
| Voltage | 125V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Keyless plastic lamp holder with medium base
- Pack of 2 lamp holders
- Can be used with a standard wall switch
- One-piece plastic construction with medium base
- Single Circuit Operation
- Approx. Dimensions: 4.5” Diameter x 1.4” Deep
- Can be twist lock mounted
- Max wattage 660W
- Ceiling Mounted: Fits 3” / 4” J-Box
- Compatible with most bulb types including LED, incandescent, halogen and CFL