Description
Maxxima’s horizontal LED motion sensor stair lights feature an integrated PIR motion sensor and dusk to dawn photocell sensor while having a sleek, modern design that is a great addition to any home or building. They can be installed in your steps or in the wall to provide beautiful lighting to your stairs. These step lights feature a color selectable switch so you can choose the proper light color of 3000K warm white, 4000K neutral white or 5000K daylight. The PIR motion sensor features a 120° sensor angle and will automatically light up upon sensing motion. Also featuring a photocell sensor, this step light at night, when motion is detected, will turn on for about 35 seconds and then shut off if no more motion is detected. During the day, the light will not turn on, even when motion is detected, saving you money & energy. They are popular as deck lights, patio step lights, stairwell lighting, and for use down long hallways, or as supplemental lighting in bathrooms. These stairwell lights provide 160 lumens of light output and have a high CRI rating of 90, producing an accurate rendering of colors in your room. They’re waterproof and made of corrosion-resistant aluminum making them ideal for wet locations. These lights are ETL listed and can be used for indoor and outdoor applications and are backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MEW-SW223W-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Step Light |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 24 |
| Watts | 3.5 |
| Brightness | 160 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations|Wet Locations|Dry Locations |
| Sensor Type | Motion Sensor |
| Width | 4.7" |
| Length | 2.9" |
| Depth | 1.6" |
| Weight | 0.42 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Matte |
Additional Information
- 3 CCT Select 3000K/4000K/5000K (switch on back of fixture)
- Pack of 2 step lights
- 120 VAC
- Approx. dimensions: 4.7” W x 2.9” L x 1.6” D
- ETL Listed
- High CRI (90)
- Dusk to dawn and motion sensor
- 120° sensor angle - At night, when motion is detected step light will stay on for 35 seconds. During the day, this light will not turn on when it senses motion.
- Mounting: Fits into J-Box
- Suitable for wet, damp or dry locations