Description
Maxxima horizontal curved LED stair lights have a sleek, modern design that is a great addition to any home or building. They can be installed in your steps or in the wall to provide beautiful lighting to your stairs. These step lights feature a color selectable switch so you can choose the proper light color of 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K options, of soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight so your space has the right light color for you. They are popular as deck lights, patio step lights, stairwell lighting, and for use down long hallways, or as supplemental lighting in bathrooms. These stairwell lights provide 85 lumens of light output and have a high CRI rating of 90, producing an accurate rendering of colors in your room. They’re waterproof and made of corrosion-resistant aluminum making them ideal for wet locations. These lights are ETL listed and can be used for indoor and outdoor applications and are backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MEW-SW235W-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Step Light |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 24 |
| Watts | 3 |
| Brightness | 85 Lumens |
| CRI | 90 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Width | 4.7" |
| Length | 2.9" |
| Depth | 2.1" |
| Weight | 0.9 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | White |
Additional Information
- Pack of 2 Step Lights
- 120 VAC
- Approx. Dimensions: 4.7” W x 2.9” L x 1.6” D
- ETL Listed
- 5 CCT: 2700K, 3000K, 3500K, 4000K & 5000K
- High CRI (90)
- Mounting: Fits into rectangular J-Box
- Suitable for wet, damp or dry locations