Description
This heavy duty portable LED work light has a 360-degree beam angle for full coverage of your work area. It is a corn bulb light that can be plugged into any standard outlet and is linkable up to 6 units, making it perfect for temporary work sites and jobsite lighting. This light can be linked with any of our temporary worklight models, not to exceed 900 watts. It has an ergonomic easy-to-carry handle with a spring-loaded hook for secure hanging and features an on/off switch. This light features a hollow heat sink, a stainless steel guard and a 10’ power cord with 4000V surge protection. It also has silicone gaskets, making it suitable for use in damp locations. It provides bright worksite lighting with a 18,000 lumen output and 5000K daylight color temperature. It is sturdy and reliable, with an expected life of 50,000 hours. It is ETL Listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MPWL-151L |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Work Light |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 4 |
| Watts | 150 |
| Watts Equivalent | 1100 |
| Brightness | 18000 Lumens |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable | No |
| Dimmable via Dial | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Depth | 10.0" |
| Diameter | 5.8" |
| Weight | 4.6 lbs |
| Voltage | 100-277V AC |
| Warranty | 3 Years |
Additional Information
- Linkable Up To 6 Units (Max 900 Watts)
- 100-277 VAC
- Damp Rated for outdoor water resistant use
- Features a 10’ long, 3 pin grounded power cord.
- 4000V Surge Protection
- 360° Beam Angle
- Operating Temperature: -22° F to 131° F
- ETL Listed