Description
This heavy duty outlet adapter converts one grounded outlet into three. It is durable and made from high quality materials for a strong construction. It also has extra spacing between the outlets to accommodate larger plugs. This outlet adapter is a great way to add capacity for more electrical appliances in your shop, garage or other work space. Our convenient 4 pack ensures you will be able to maximize the use of your outlets.
Product Specifications
| Model | MEW-3HD-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | Orange |
| Qty Pack Size | 4 Pack |
| Case Pack Qty | 24 |
| ETL Listed | Yes |
| Width | 4" |
| Height | 1.1" |
| Depth | 1.3" |
| Voltage | 125V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- 125VAC 60hz
- 15A MAX
- 1875 Watts Max
- Grounded Plug
- Dimensions: 4.2"(W) X 1.1"(H) X 1.3"(D)
- Provides 3 Outlets
- ETL Listed