Description
5
WATTS ENERGY
40
WATTS EQUIV
4000K
Neutral White
450
LUMENS
These G25 LED light bulbs produce 450 Lumens of 4000K neutral white light and only consume only 5 Watts of energy each, compared to 40 watt incandescent light bulbs. These round, globe-shaped LED bulbs are commonly used in vanity strips, bedrooms, bathrooms, pendant lighting and other decorative fixtures. They are also popular for dressing rooms, studios lighting and salons.
Product Specifications
| Model | MLB-25500NW-06 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | G25 Light Bulb |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 6 Pack |
| Case Pack Qty | 24 |
| Watts | 5 |
| Watts Equivalent | 40 |
| Brightness | 450 Lumens |
| Light Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 25000 |
| Dimmable | No |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Height | 4.4" |
| Diameter | 3.1" |
| Weight | 0.10 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
| Bulb Size | G25 |
| Base Type | E26 |
Additional Information
- Dimensions: 3.2" Dia. x 4.8" Height
- E26 Base
- Voltage: 120 VAC
- UL Listed
- T20 Compliant