Description
These G25 filament bulbs produce 500 Lumens of 2700K warm white light. They feature clear a clear lens, which is perfect for modern and industrial style light fixtures. They consume only 5 Watts of energy compared to 40 watt incandescent light bulbs. These globe-shaped LED filament bulbs are commonly used in vanities, pendant lighting, chandeliers, wall sconces and other decorative fixtures. These G25, also known as G80, light bulbs are ideal for homeowners, contractors and professional installers as they can always have the bulb readily available. This globe light bulb has an E26 base allowing you to easily screw it into most standard sockets. This modern bulb is damp rated and suited for kitchens, living rooms, bathrooms, bedrooms, restaurants, bars, hotels and more. They have 15,000 lifetime hours, are UL listed and are backed by Maxxima for 1 year.
Product Specifications
| Model | MLB-25450W-06 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | G25 Light Bulb |
| Color | Clear |
| Qty Pack Size | 6 Pack |
| Case Pack Qty | 8 |
| Watts | 5 |
| Watts Equivalent | 40 |
| Brightness | 500 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 15000 |
| Dimmable | No |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Height | 4.6" |
| Diameter | 3.2" |
| Weight | 1 |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
| Base Type | E26 |
Additional Information
- LED Edison bulb
- Clear Filament Bulb
- Dimension: 3.2" Dia. X 4.6" H
- Glass Lens
- Weight: 0.9 lbs
- E26 Base
- Voltage: 120 VAC
- Suitable for Damp Locations
- UL Listed
- T20 Compliant