Description
Black, insulating electrical tape made from flame retardant material. This 3/4" black electrical tape comes in a pack of 10 rolls, 66 feet each (22 yards). It is 7mm thick and can handle up to 600 volts. This electrical tape is UL Listed.
Product Specifications
| Model | MEW-ET100-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Qty Pack Size | 10 Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| UL Listed | Yes |
| Width | 0.75" |
| Height | 66" |
| Depth | 7.7" |
| Warranty | 1 Year |