Description
This clear glass LED filament tube bulb is equivalent to a 40-watt incandescent light bulb. With its 450 lumens of 2700K warm white light and its vintage look, this is the perfect LED Edison bulb to complete your fixtures, pendant lights and more. This LED T10 light bulb is UL Listed and features a standard E26 base making it ideal for most standard light fixtures. Its rustic style makes it perfect for hotels, restaurants, homes and more. It is dimmable allowing you to choose the proper brightness for your setting. Coming in a convenient 6 pack these bulbs are rated for 15,000 lifetime hours and create a cozy inviting atmosphere.
Product Specifications
| Model | MLB-T10500W-06 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | T10 LED Light Bulb |
| Color | Clear |
| Qty Pack Size | 6 Pack |
| Case Pack Qty | 24 |
| Watts | 5 |
| Watts Equivalent | 40 |
| Brightness | 450 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 15,000 |
| Dimmable | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Length | 5.4" |
| Diameter | 1.2" |
| Weight | 0.07 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- T10 Filament Bulb
- Clear Glass Appearance
- Vintage look
- E26 Standard base - fits most fixtures & pendants
- Ideal for restaurants, hotels, bars, homes and more
- Operating Temperature -4° F - 104° F
- T20 Compliant