Description
8
WATTS ENERGY
65
WATTS EQUIV
3000K
Warm White
720
LUMENS
In this six pack, each Warm White Dimmable BR30 LED light bulb gives off 720 Lumens and only consumes 8 Watts of energy compared to 65 Watt incandescent light bulbs.
Product Specifications
| Model | MLB-BR30800W-06 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | BR LED Light Bulb |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 6 Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 8 |
| Watts Equivalent | 65 |
| Brightness | 720 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 83 |
| Lifetime Hours | 25000 |
| Dimmable | Yes |
| UL Listed | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Height | 5.1" |
| Diameter | 3.7" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Bulb Size | BR30 |
| Base Type | E26 |
Additional Information
- E26 Base
- Dimensions: Diameter: 3.7", Length: 5.3"
- FCC Compliant
- UL Listed
- Mercury Free
- Voltage: 120VAC
- Suitable for Damp or Dry Location
- T20 Compliant