Description
11
WATTS ENERGY
75
WATTS EQUIV
4000K
Neutral White
950
LUMENS
In this four pack, each Neutral White Dimmable BR30 LED light bulb gives off 950 Lumens and only consumes 11 Watts of energy compared to 75 Watt incandescent light bulbs.
Product Specifications
| Model | MLB-BR30120NW-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | BR LED Light Bulb |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 4 Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 11 |
| Watts Equivalent | 75 |
| Brightness | 950 Lumens |
| Light Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 25000 |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star Rated | Yes |
| UL Listed | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Height | 5.1" |
| Diameter | 3.7" |
| Warranty | 3 Years |
| Bulb Size | BR30 |
| Base Type | E26 |
Additional Information
- E26 Base
- Energy Star Rated
- FCC Compliant
- UL Listed
- Mercury Free
- Voltage: 120VAC
- Suitable for Damp or Dry Location
- T20 Compliant