Description
11
WATTS ENERGY
65
WATTS EQUIV
2700K
Warm White
950
LUMENS
In this four pack, each 2700K Warm White dimmable BR30 LED light bulb gives off 950 Lumens and only consumes 11 Watts of energy compared to 65 Watt incandescent light bulbs.
Product Specifications
| Model | MLB-BR301227W-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | BR LED Light Bulb |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 4 Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 11 |
| Watts Equivalent | 65 |
| Brightness | 950 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 25000 |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star Rated | Yes |
| UL Listed | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Height | 5.1" |
| Diameter | 3.7" |
| Weight | 0.799 |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Bulb Size | BR30 |
| Base Type | E26 |
Additional Information
- E26 Base
- Dimensions: 3.7" Dia. X 5.1" Height
- Beam Angle: 40°
- Energy Star Rated
- FCC Compliant
- UL Listed
- Mercury Free
- Voltage: 120VAC
- Suitable for Damp or Dry Locations
- T20 Compliant