Description
7
WATTS ENERGY
50
WATTS EQUIV
3000K
Warm White
600
LUMENS
In this six pack each Warm White Dimmable R20 LED light bulb gives off 600 Lumens and only consumes 7 Watts of energy compared to 50 Watt incandescent light bulbs.
Product Specifications
| Model | MLB-BR2070W-06 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | BR LED Light Bulb |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 6 Pack |
| Case Pack Qty | 8 |
| Watts | 7 |
| Watts Equivalent | 50 |
| Brightness | 600 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 85 |
| Lifetime Hours | 25000 |
| Dimmable | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Height | 3.83" |
| Diameter | 2.5" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Bulb Size | BR20 |
| Base Type | E26 |
Additional Information
- E26 Base
- Dimensions: Diameter: 2.5", Length: 3.83"
- Mercury Free
- T20 Compliant