Description
15
WATTS ENERGY
100
WATTS EQUIV
2700K
Warm White
1650
LUMENS
These bright A19 LED standard light bulbs produce 1650 lumens of 2700K warm white light, equivalent to 100 watt incandescent light bulbs. They are also dimmable, giving you the ability to set the tone of the room. These light bulbs are UL Listed, Energy Star rated and come with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MLB-191500W-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | A19 LED Light Bulb |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 4 Pack |
| Case Pack Qty | 24 |
| Watts | 15 |
| Watts Equivalent | 100 |
| Brightness | 1650 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 82 |
| Lifetime Hours | 25000 |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star Rated | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Height | 4.6" |
| Diameter | 2.4" |
| Weight | 0.929 |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Bulb Size | A19 |
| Base Type | E26 |
Additional Information
- Dimensions: 2.4" Dia. X 4.6" H
- E26 Base
- Energy Star Rated
- UL Listed
- Suitable for Damp Locations
- T20 Compliant