Description
23
WATTS ENERGY
120
WATTS EQUIV
3000K
Warm White
1200
LUMENS
This decorative outdoor LED wall light fixture is the perfect replacement for your standard exterior lights. Featuring a dusk to dawn sensor (photocell sensor), this LED light will go on at night time and turn off when the sun rises. Consuming only 23 watts of energy, compared to standard 120 watt light bulbs, this fixture provides 1200 lumens of warm white output. Fits standard Wall Pack and Wall Light Applications
Product Specifications
| Model | MEL-23100W |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Outdoor Light |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 4 |
| Watts | 23 |
| Watts Equivalent | 120 |
| Brightness | 1200 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 84 |
| Lifetime Hours | 35000 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Sensor Type | Dusk-to-Dawn Sensor |
| Width | 10.3" |
| Height | 8.1" |
| Depth | 4.8" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 5 Years |
| Lens Type | Frosted Lens |
Additional Information
- 48 Warm White LEDs
- Dusk to Dawn Sensor
- Aluminum Frame, Polycarbonate Lens
- Wire Connectors and Screws Included
- Fully Integrated LED Light (No bulb required)
- Wall Mount only
- Power Rating: 23 Watts
- Operating Temperature Range: -20°C to +40°C°