Description
This decorative LED night light features a unique design that is a great alternative to a standard LED night light. This night light is conveniently sold in a 2-pack so you can light up various spaces in your home. It is a stylish way to add the convenience of an automatic on/off night light to any room. It feautures adjustable brightness with 20 or 40 lumens by easily utilizing the switch on the side of the plug-in night light. It is rated for 15,000 lifetime hours, has a durable polycarbonate body, and is a fully integrated LED night light so you will never need to worry about replacing a bulb. This modern up/down night light features a convenient dusk to dawn sensor (photocell), which automatically turns it on when it's dark and off when there is light in the room. It has a two-prong plug and requires only one outlet, leaving your second outlet free to plug in chargers or other devices. It has 2700K warm white light output in both up and down directions while using only 1.2 watts of energy. This 2-pack LED night light is ETL Listed and comes with a 1-year warranty.
Product Specifications
| Model | MLN-23-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Night Light |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 96 |
| Watts | 1.2 |
| Brightness | 40 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| Lifetime Hours | 15000 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Dry Locations |
| Sensor Type | Dusk-to-Dawn Sensor |
| Width | 1.9″ |
| Length | 2.9″ |
| Depth | 3.4″ |
| Weight | 0.13 lb |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Fully integrated LED night lights - 2-Pack
- Two-prong plug
- Durable polycarbonate body
- Uses only one outlet, leaving your second outlet free
- Modern up & down lighting
- Dusk to dawn sensor (photocell)
- Automatically turns on when it's dark and off when there is light in the room
- Adjustable brightness with 20 or 40 lumens (switch on side of night light)