Description
This beautiful bathroom vanity fixture features three clear glass diffusers attached to a chrome bar and back plate. The sleek modern look of this wall light fixture makes it a great addition for many areas of your home as well, including the dining room, living room, hallway or any other space. The clean lines of this wall sconce give it a sleek appearance that will be the perfect addition to your contemporary decor. It comes with three 60-watt equivalent LED ST19 Edison bulbs in warm white, providing plenty of illumination. This decorative fixture is Energy Star rated and ETL Listed, and is rated for 15,000 hours. The fixture comes with a 3-year warranty and the included bulbs have a 1-year warranty.
Product Specifications
| Model | MEW-V3200S |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Vanity Light |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 2 |
| Watts | 21 |
| Watts Equivalent | 180 |
| Brightness | 2400 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 15000 |
| Dimmable | No |
| Dimmable via Dial | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Width | 24.4" |
| Length | 8.8" |
| Depth | 7.3" |
| Weight | 3.7 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Chrome |
Additional Information
- Standard E26 base
- 3 ST19 LED filament bulbs included (UL Listed, Energy Star)
- Included non-dimmable bulb model # MLB-ST19700W-06
- Fixture is compatible with dimmable bulbs (not included)
- Can be installed facing up or down
- Backplate dimensions: 6.75" x 4.75"
- Extends 7.3” from the wall
- Installation wire 6”