Description
This ceiling mount occupancy sensor uses passive infrared (PIR) technology to detect movement in the surrounding space and automatically turn the lights on and off based on motion in the room. It is designed to replace a standard light or fan switch and is ideal for 120V residential applications including entryways, hallways, closets, storage areas, garages, or any other area that requires a light or fan to be active while occupied. The PIR sensor detects changes in the infrared energy given off by occupants as they move within the coverage area. When occupancy is detected, a self-contained relay switches the connected load on. An internal timer automatically turns off the load after a selectable period of inactivity ranging from 18 seconds to 10 minutes. This sensor also has adjustable sensitivity, time delay, and light level settings so that you can customize it for your application. It has 360-degree coverage with a radius of 10ft - 13ft when mounted at a height of 10 ft. It also has a detection angle of 150 - 180 degrees. This sensor is ETL Listed and comes with a 1-year warranty.
Product Specifications
| Model | MEW-OS150W |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 60 |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Sensor Type | Motion Sensor |
| Width | 4.75" |
| Height | 1.5" |
| Weight | .32 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- 360° PIR Ceiling Mount Occupancy Sensor
- Voltage: 120V, 60Hz
- Max load incandescent: 1000W@120V, 150W Max Load LED, 1/4 HP, No Minimum Load
- Compatible with LED, Incandescent, Electronic Ballast Fluorescent, Compact-fluorescent (CFL), Magnetic Low-voltage (MLV) & Electronic Low-Voltage (ELV)
- Automatically turns light ON/OFF
- Adjustable time delay from 18 Sec to 10 mins
- Adjustable sensitivity
- Ambient light sensor
- 10 ft. max mounting height
- 530 sq. ft. circular coverage at 10 ft. height
- Operating Temperature: 23° to 86°F
- Wire nuts and screws included
- Neutral wire required
- Indoor Use Only