Description
11
WATTS ENERGY
75
WATTS EQUIV
3000K
Warm White
950
LUMENS
In this four pack, each Warm White Dimmable BR30 LED light bulb gives off 950 Lumens and only consumes 11 Watts of energy compared to 75 Watt incandescent light bulbs.
Product Specifications
| Model | MLB-BR30120W-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | BR LED Light Bulb |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 4 Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 11 |
| Watts Equivalent | 75 |
| Brightness | 950 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 25000 |
| Dimmable | Yes |
| UL Listed | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Height | 5.1" |
| Diameter | 3.7" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Bulb Size | BR30 |
| Base Type | E26 |
Additional Information
- E26 Base
- FCC Compliant
- UL Listed
- Mercury Free
- Voltage: 120VAC
- Suitable for Damp or Dry Location
- T20 Compliant