Description
9
WATTS ENERGY
60
WATTS EQUIV
5000K
Daylight
800
LUMENS
These daylight 5000K cool white A19 LED light bulbs gives off 800 Lumens and only consumes 9 watts of energy compared to 60-watt incandescent light bulbs. These bulbs are perfect for all sorts of household use including lamps, closets, light fixtures, and any area that takes a standard light bulb. This pack of 12 daylight or cool white bulbs adds convenience to your home and allows you to change bulbs as needed.
Product Specifications
| Model | MLB-191050D-12 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | A19 LED Light Bulb |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 12 Pack |
| Case Pack Qty | 15 |
| Watts | 9 |
| Watts Equivalent | 60 |
| Brightness | 800 Lumens |
| Light Color | Daylight |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 15,000 |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Height | 4.4" |
| Diameter | 2.4" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
| Bulb Size | A19 |
| Base Type | E26 |
Additional Information
- Standard E26 Base
- Dimensions: Diameter 2.4”, Length 4.4”
- UL Listed
- Mercury Free
- Voltage 120VAC
- T20 Compliant