Description
This clear glass LED filament bulb is equivalent to a 60-watt incandescent light bulb. With its 800 lumens of 2700K warm white light and its vintage look, this is the perfect LED Edison bulb to complete your outdoor fixtures, pendant lights, post lights and more. It features a dusk to dawn sensor, also known as a photocell sensor, allowing it to turn on in the absence of light and off again when light returns. This allows your fixtures to not be on a timer switch as the bulb turns on and off automatically even when you’re away from your home. This feature lets you rest easy knowing your home or business is covered with bright light every night. This dusk to dawn A19 light bulb is UL Listed and features a standard E26 base. This long-lasting LED bulb has 15,000 lifetime hours and is backed by Maxxima for 1 year. Comes in a pack of 4 for your convenience.
Product Specifications
| Model | MLB-19825W-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | A19 LED Light Bulb |
| Color | Clear |
| Qty Pack Size | 4 Pack |
| Case Pack Qty | 24 |
| Watts | 8.5 |
| Watts Equivalent | 60 |
| Brightness | 800 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 15,000 |
| Dimmable | No |
| Beam Spread | 300° |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Sensor Type | Dusk-to-Dawn Sensor |
| Length | 4.3" |
| Diameter | 2.4" |
| Weight | 0.07 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
| Bulb Size | A19 |
| Base Type | E26 |
Additional Information
- LED A19 filament bulb with dusk to dawn sensor
- E26 base
- Edison bulb with vintage aesthetic
- Energy efficient
- Ideal for lights on patios, porches, driveways, decks, sheds, garages, and more.
- Allows your outdoor porch lights and wall sconces to automatically turn on at dusk and off at dawn
- Body Material: Glass
- Operating Temperature: -4°F - 104° F
- T20 Compliant